Specializuotos dviračių parduotuvės Vilniuje

  • EN
  • LT
  • RU

KAIP IŠMOKYTI VAIKĄ VAŽIUOTI DVIRAČIU?

KAIP IŠMOKYTI VAIKĄ VAŽIUOTI DVIRAČIU?
Publikuota 2023-04-07 Skaitė 3373

Stenkitės parinkti vaikui dviratį, atsižvelgdami į jo charakterį, fizinį išsivystymą, judrumą. Dažnai vaikui pirmiausiai nuperkamas triratukas, kurio gale yra rankena, leidžianti stumti ir valdyti triratuko judėjimą. Vėliau, kai vaikas išmoksta minti pedalus ir sukioti vairą, rankena tampa nebereikalinga ir vaikas važiuoja pats.

Nereikia ant dviračio stengtis užsodinti visų vaikų iš eilės. Pavyzdžiui nereikia to daryti su vaikais, pas kuriuos dar nėra pakankamai išsivysčiusi judesių koordinacija arba pas kuriuos labai silpnos kojytės. Taip pat negalima sodinti vaiko ant dviračio, neišmokius jo taisyklingai važiuoti.

Norint išmokinti vaiką važiuoti ant dviejų ratų, geriausia yra nupirkti jam balansini dviratuką. Tai yra toks dviratukas, kuris turi tik 2 ratus ir vairą. Jame nėra pedalų, grandinės, pavarų perjungėjų ir kitų standartiniam dviračiui būdingų atributų. Dažnai jame nėra net stabdžių. Balansiniai dviratukai būna skirtingų dydžių, atsižvelgiant į vaiko amžių ir vaiko ūgį. Patiems mažiausiems balansiniai dviratukai gaminami su 4 ratais. Jie yra panašūs į tradicinius vaikiškus žaislinius paspirtukus, tik yra tvirtesni, gaminami iš metalo ir panašesni į dviratukus. Jais vaikas gali pradėti važiuoti jau nuo 1 metukų. Balansiniai dviratukai su 2 ratais yra skirti vaikams nuo 2-jų metukų. Taip pat  yra didesni balansiniai dviratukai su 2 ratais, skirti vaikams nuo 3-jų metukų. Labai patogius ir kokybiškus balansinius dviratukus vaikams gamina vokiečių gamintojas PUKY. Dviratukai gaminami Vokietijoje, yra saugūs, lengvi, patogūs, juose sudėtos kokybiškos įvorės, ratai bei kitos detalės, todėl lengvai rieda.

Paprastai atsisėdę ant balansinio dviratuko vaikai patys savarankiškai iš karto pradeda stumtis kojomis ir judėti į priekį. Esu matęs vaikų, kurie iš pirmo karto pabandę, jau po 15 minučių lakstė su balansiniu dviratuku „kosminiais greičiais“. Svarbu, kad pirmiausiai vaikas pajustų pusiausvyros lygį ir paeiliui tai viena tai kita koja pasispirdamas pradėtų judėti į priekį. Tokiu būdu svorio centras paeiliui perkeliamas tai į viena tai kitą pasę, vidutiniškai išlaikant jį per vidurį. Kai kuriuose brangesniuose balansiniuose paspirtukuose ant vairo rankenos yra stabdymo rankenėlė, kurios pagalba galima stabdyti. Prieš  važiavimą reikia paaiškinti vaikui, kad tai yra stabdis ir parodyti kaip jis veikia. Tuose balansiniuose dviratukuose, kuriuose nėra rankinio stabdžio – stabdymas atliekamas įsispiriant kojomis į žemę ir stabdant batų ir pagrindo trinties pagalba. Balansiniai dviratukai yra labai patogūs mokytis važiuoti dviračiu dar ir tuo atžvilgiu, kad su jais vaikas ne tik greitai perpranta pusiausvyros ir lygsvaros išlaikymo dėsnius, bet ir kritimo bei traumų prasme jie yra daug patikimesni ir saugesni. Jeigu vaikas neišlaiko lygsvaros, jis visada yra su viena arba kita koja atsirėmęs  į žemę (važiuojant dviračiu – abi kojos yra pakeltos nuo žemės ir stovi ant pedalų), todėl jaučiasi saugiau ir kritimo atveju jis tiesiog nuo vienos kojos sėdasi ant žemės. Dažniausiai vaika, neišlaikę lygsvaros važiuojant su balansiniu dviratuku –  tiesiog nulipa (nubėga) nuo jo, bet nenukrita, o nukrenta tik pats balansinis dviratukas. Todėl vaikai daug drąsiau ant jo jaučiasi ir nebijo nukristi.

Dabar pakalbėkime apie vaikiškus dviratukus su pristatomais ratukais. Tai yra normalus standartinis dviratis, kuriuo galima važiuoti ant 2-jų ratų, tačiau iš šonų yra prisukti 2 pagalbiniai ratukai tam, kad vaikui nereikėtų laikyti lygsvaros ir jis galėtų stabiliai važiuoti. Vėliau, kai vaikas išmoksta gerai važiuoti su pristatomais ratukais, jie yra nuimami ir vaikas pradeda važiuoti ant 2-jų ratų. Toks dviratukas jau turi grandinę, priekinę ir galinę žvaigždutes, galinį, o kartais ir priekinį stabžius. Šie dviračiai skirstomi pagal dydį į kelias skirtingas kategorijas: 12“, 16“, 18“, 20“. Kategorijos skiriasi pagal rato dydį, kuris matuojamas coliais. 12 colių ratas yra maždaug 30cm  dyžio. Kuo didesni ratai, tuo didesniems vaikams skirtas dviratis. 12 colių dviračiai skirti nuo 2,5 – 3 metų amžiaus vaikams. 18 colių dviratis skirtas nuo 4-ių metų amžiaus vaikui. Tai yra standartinis skirstymas pagal amžiaus grupes, tačiau tai yra labai individualu. Būtina atkreipti dėmesį į vaiko ūgį sudėjimą, kojų ilgį, fizinį išsivystyma. Pagal tai parenkamas vaikui dviračio dydis. Geriausiai jums patars specializuotoje dviračių parduotuvėje, kur galėsite užsodinti vaiką ant dviračio, pamatuoti kaip jis pasiekia pedalus ir vairą. Parduotuvės konsultantas jums patars koks dviratis jūsu vaikui labiausiai tinka ir paaiškins kodėl.

Jeigu jūsų vaikas aktyvus, judrus, gerai išlaiko pusiausvyrą, mėgsta šokinėti, tai jį laisvai galima sodinti ant dviračio su pristatomais pagalbiniais ratukais. Be to kuo mažesnis vaiko svoris – tuo paprasčiau jam bus užsėsti ant dviračio. Kai pradedate mokyti savo vaiką važiuoti dviračiu su pristatomais ratukais, pirmiausia atkreipkite dėmesį, kad vaiko apranga ir avalynė būtų atatinkamai parinkta važiavimui dviračiu. Paaiškinkite vaikui kaip reikia minti pedalus ir kaip reikia stabdyti. Dviračiai su pristatomais ratukais turi viena bjaurią savybę – jeigu vaikas įsibėgėjęs per staigiai pasuka vairą – dviratis virsta į priešingą posūkiui pusę. Todėl jūs turite paaiškinti vaikui, kad sukti vairą ir daryti posūkius reikia tolygiai ir iš lėto. Važiuojant greitai – prieš posūkį reikia pristabdyti.  Negalima važiuojant staigiai išsukti dviračio vairo, ypač tai rizikinga daryti greitai įsibėgėjus. Važiuojant su dviračiu lėtai – staigus vairo pasukimas nesukelia grėsmės nukristi. Įsibėgėjus ir sukant vairą, patartina galvą ir kūną šiek tiek pakreipti į tą pusę, į kurią sukame vairą. Tai labai padeda išlaikyti pusiausvyrą ir nenugriūti darant posūkį. Netgi suaugusieji vairuodami automobilį ir darydami staigesnį posūkį, instinktyviai pasuka kūną ir galvą į tą pusę, į kuria daro posūkį.

Labai svarbu važiuojant dviračiu yra parinkti teisingą dviračio sėdynės aukštį. Bendra taisyklė yra tokia, kad dviračio pedalui esant apatinėje padėtyje, koja turi būti praktiškai ištiesta, o pedalui esant viršutinėje padėtyje, koja turi neliesti vairo. Koja turi remtis į pedalą visa pėda (t.y. pėdos „pagalvėle“). Taip pat svarbu teisingai sureguliuotas vairo aukštis – taip, kad minant pedalus kojos nesiektų vairo ir kad būtų patogu laikyti vairą netgi darant posūkius  - ranka turi išsitiesti, bet vaikas neturi būti persikreipęs.

Patartina vaikui nupirkti šalmą, kuris apsaugos galvą nuo visų traumų.  Pagal Lietuvos respublikos įstatymus šalmai yra privalomi visiems vaikams važiuojant keliu. Netgi jeigu jūsų vaikas bus labai atsargus ir važiuos saugiai – niekada nebūsite apdrausti nuo kitu vaikų, paauglių ar suaugusių, kurie gali būti ne tokie atsargūs, važiuoti didesniais greičiais, nepastebėti ir užkliudyti jūsų vaiką. Krentant nuo dviračio vaiko galvytei labai nedaug reikia, kad patirta trauma vėliau atsilieptų visam gyvenimui. Todėl labai rekomenduojame visiems vaikams važinėti dviračiais tik su šalmais.

Dar viena dažnai pasitaikanti klaida, mokant vaikus važiuoti dviračiu ant 2-jų ratų yra ta, kad, vaikui pramokus važiuoti,  tėvai šiek tiek pakelia pristatomus pagalbinius ratukus į viršų. Tai daroma tam, kad važiuojant ratukai nesiektų žemės ir vaikas jaustųsi važiuojantis ant 2-jų ratų, tikintis, kad taip jis greičiau išmoks išlaikyti pusiausvyrą.  Patikėkite, tokiu būdu vaikas neišmoks greičiau važiuoti ant 2-jų ratų. Tai yra daug pavojingiau negu iš karto nuimti pagalbinius ratukus ir leisti vaikui važiuoti be jų. Todėl, kad pakėlus pagalbinius ratukus į viršų, važiavimo metu dviratis visada remsis tai vienu tai kitu pagalbiniu ratuku į žemę, ir tokiu būdu dviratis visada bus pasviręs į šoną. Dėl to dviratis niekada nebus stabilus, vaikas nesijaus ant jo saugiai ir bijos važiuoti be pristatomų pagalbinių ratukų.

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
Rašyk
Skambink